Praeitą savaitgalį, t. y. 2019 m. lapkričio 8-10 d., Leistono Abatijoje (Leiston Abbey) Jungtinėje Karalystėje, įvyko Europos kamerinės muzikos mokytojų asociacijos (ECMTA) rudeninis susirinkimas.

Atvyko beveik 20 kamerinės muzikos mokytojų ir atlikėjų iš Jungtinės Karalystės, Italijos, Portugalijos, Lenkijos, Estijos, Lietuvos. Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnaziją atstovavo mokytoja Ilona Klusaitė.

          Atokioje, ramių laukų supamoje vietovėje stūksantys XI - XIV a. vienuolyno griuvėsiai sukūrė ypatingai mistišką senosios Anglijos atmosferą, primenančią Čarlzo Dikenso, Šarlotės Brontės ar Agatos Kristi romanų pasaulį.

 

           Džiugino rudeninės saulės spinduliai, čiulbantys paukščiai, dar žydintys rožių krūmai bei po senais didžiuliais medžiais išsibarstę ciklamenai.

Tokioje  nuostabioje aplinkoje profesionaliai ir kūrybingai meistriškumo pamokas vedė pianistas Paulo Pacheco (Lisabona), kurį laisvai ir kolegiškai papildydavo smuikininkas Andrew Watkinson ir violončelininkas Peter Esswood (JK).

 

           Cezar'o Franck'o Sonatos smuikui ir fortepijonui, Gian Carlo Menotti Trio klarnetui, smuikui ir fortepijonui, Roberto ir Klaros Schumann kūrinių garsai senovinėje bažnyčioje ir abatijoje skambėjo ypač poetiškai, meniškai.

           Simon Rowland - Jones, britų altistas, kamerinės muzikos atlikėjas, pedagogas ir kompozitorius, papasakojo, kaip jis redagavo Josepho Haydn'o styginių kvartetus. Susitikimo dalyviai išgirdo apie Haydn'o ženklų, notifikacijos problematiką,

klausėsi įvairių kvartetų atliekamų tų pačių haydn'o muzikos ištraukų, komentuojamų šios srities žinovo S.Rowland -Jones. Beje, jis yra "Xenia ensemble" asociacijos Italijoje garbės prezidentas, nuolat apsilankantis "Xenia" vasaros kursuose Italjoje, kuriuose praeitą vasarą dalyvavo būrys vaikų iš Lietuvos.

        Taip pat smagu pažymėti, kad "Xenia ensemble" asociacija yra NMG partneris, padėjęs 2019 m. vasarį organizuoti "Tarptautinius J.Naujalio kamerinės muzikos kursus".

 

          Šiuo metu Leistono Abatija priklauso "Pro Corda" muzikos mokyklai. Apie mokyklos veiklą pasakojo pianistas ir asociacijos "Pro Corda" direktorius Andrew Quartermain. Britai labai daug dėmesio skiria vaikų  muzikiniam lavinimui kamerinio ansamblio pagalba. Čia jie įžvelgia platų įvairių savybių - lyderystės, bendradarbiavimo ir bendravimo - ugdymo lauką. Taip pat buvo pasakojama apie vaikų su sutrikusiu bendravimu lavinimą per muzikavimą su draugais. Buvo rodomas filmukas, kuriame matoma, kaip tokio užsiėmimo metu atsiskleidžia paauglys.

        Užsimezgė nauja pažintis su britų smuikininke, pedagoge, Londono šeštadieninio muzikos centro vaikams ir jaunimui vadove Gillian Tarlton. Jos pasakojimas apie vaikų muzikinį lavinimą Anglijoje, patvirtino įsitikinimą, kad Lietuvos muzikos mokyklų sistema yra puikiai išvystyta. Tačiau sužavėjo Gillian idėjų naujumas ir paprastumas. Tikėtina, kad išsivystys bendradarbiavimas, kuris praturtins mūsų gimnazijos veiklą.

 

        Estų pianistė ir pedagogė Piret Vainmaa pristatė savo ir pianisto Jakubo Tchorzewski'o (Italija) naujai sukurtą interneto svetainę  earsense.org, kurioje galima rasti daugybę natų, įrašų, kontaktų.

 

          Kamerinės muzikos fanai džiaugėsi ne tik draugiška bendraminčių šiluma, bet ir skaniais vietinės virtuvės patiekalais.

Išsiskirstė visi, praturtėję naujomis pažintimis, pagilinę žinias, sustiprinę meilę muzikai ir siekį dalintis tuo su kitais.

 

         Naujas ECMTA susitikimas numatytas Vilniuje 2020 m. balandžio 17 - 19 d.  Jį organizuos LMTA kamerinės muzikos katedra. Norintieji dalyvauti kviečiami sekti ECMTA puslapio naujienas.

        Susitikimo metu vyks meistriškumo kursai jaunimui. Kameriniai ansambliai, norintys gauti pamokas turi pateikti prašymus.

 

Teksto ir fotografijų autorė - mokytoja ekspertė Ilona Klusaitė.