Vasario 17 dieną į Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnaziją susirinko gausus – beveik keturiasdešimties- muzikuojančio jaunimo būrys iš įvairių Lietuvos miestų. Nepilną savaitę vyko II - ieji J. Naujalio tarptautiniai kamerinės muzikos kursai, kurių metu Lietuvos ir užsienio pedagogai dirbo su jaunaisiais muzikais. Šių  unikalių Lietuvai kursų  sumanytoja ir meno vadovė Ilona Klusaitė subūrė puikią pedagogų komandą.

 

     Jau antrą kartą į Kauną atvyko „Xenia ansamblio asociacijos“ prezidentė, Europos kamerinės muzikos mokytojų asociacijos valdybos narė, smuikininkė E.Cranitch (Italija) ir Vokietijoje dirbantis altininkas, įvairių ansamblių bei orkestrų narys Ainis Kasperavičius. Meistriškumo pamokas taip pat vedė dvi violončelininkės - Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos mokytoja ekspertė ir VDU Muzikos akademijos docentė Ramutė Kalnėnaitė bei „Airijos Kamerata“ pagrindinė violončelininkė Miriam Roycroft (Airija). Šią pedagogų komandą papuošė ir visų numylėtiniu tapo smuikininkas Önder Baloglu (Vokietija), kuris Europoje žinomas ne tik kaip puikus  kamerinės muzikos atlikėjas, orkestro „Les Essences“ vadovas, bet ir kaip solistas, koncertuojantis su orkestrais. Didelę patirtį turintys ir muziką mylintys pedagogai sugebėjo įvairaus amžiaus mokinius suburti bendram muzikavimui, padėjo pajausti bendravimo ir bendradarbiavimo muzikoje džiaugsmą. Darbą vainikavo baigiamasis dalyvių koncertas, kuriame skambėjo kursų metu išmokti kūriniai.

 

     Dėkojame Lietuvos kultūros tarybai už suteiktą galimybę ugdyti jaunimo kultūrą, dalinai finansuojantšį mūsų šalyje unikalų renginį.

 

       Įsimintinas šio renginio akcentas – bendras lietuvių ir užsienio svečių koncertas Kauno filharmonijoje. Jaunieji kursų dalyviai turėjo progą išgirsti muzikuojančius savo mokytojus, klausytis puikaus kamerinės muzikos kūrinių atlikimo. Pasiklausyti muzikuojančio tautiečio smuikininko Önder Baloglu atvyko Turkijos ambasadorius Gökhan Turan.

Vienu sakiniu...

           M. Roycroft: „Svarbiausia veiksmai, o ne žodžiai“.

        Ö.Baloglu: „Ruoštis koncertui su džiaugsmu, groti koncerte su džiaugsmu, po koncerto būti su džiaugsmu“.

          E.Cranitch: „Darbas ansamblyje - lyg dėlionės paveikslėlis, kurio net smulkiausia detalė yra būtina, norint sukurti visą paveikslą.“

           R.Kalnėnaitė: „Grojimas ansamblyje – geriausi vaistai nuo egoizmo“.

       A.Kasperavičius: „Dirbant kameriniame ansamblyje išmokstama to, kas labai praverčia gyvenime - tai ištvermė, kantrybė, gebėjimas planuoti, būti lanksčiam, laikytis kartu ir ieškoti kompromisų.“

         I.Klusaitė: „Tokio masto renginio organizavimas be tikėjimo, meilės ir vilties būtų misija neįmanoma“.

Teksto autorė muzikologė Dainora Merčaitytė

 

Apie kursų svarbą ir naudą kalba ir jų dalyviai.

 

Eva Baltrūnaitė, Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazija, 9 kl.

     „Šių metų vasario mėnesį keletą dienų pabuvojome Kaune – J. Naujalio kamerinės muzikos kursuose. Tai buvo nuostabi galimybė ne tik sužinoti daugiau apie kamerinį ansamblį, bet ir specialybės srityje nugriebti šį bei tą. Pamokos ir kiekvienas pokalbis su mokytojais buvo pasakiški. Turbūt nei vienas iš dalyvių nesitikėjome, kad mums vieno kūrino principus dėstys skirtingi mokytojai. Kiekvienas štrichas, kiekvienas akcentas, pauzė, įkvėpimas ir žvilgsnis buvo pastebėtas. Juk ansamblio muzikavime – visi turi gyventi vienu kvėpavimu ir vienu širdies plakimu. Suklydus nė karto negavome pastabos. Visi nuoširdžiai dalijo patarimus, pasakojo savo patirties žinias ir skatino bandyti dar ir dar.  Su kiekviena diena, kiekviena pamoka ansambliuose suartėjome, iš atskirų charakteringų menininkų asmenybių tapome tartum viena būtybė. Sunku žodžiais nusakyti visa kas įvyko, bet įspūdžiai – nepakartojami ir nepamirštami. Jeigu paklaustų, ar važiuotume dar kartą, visi sutiktume. Taigi dabar belieka laukti kitų metų ir puoselėti tai, ką mums suteikė mokytojai – meilę muzikavimui kartu.“

Jurgita Zakarauskienė, Martynos - penktokės iš Ukmergės muzikos mokyklos, mama.

„II-ieji tarptautiniai J. Naujalio kamerinės muzikos kursai“ - edukacinis projektas vaikams ir jaunimui Kaune buvo puiki galimybė tobulėti, vadovaujant tarptautinei aukštos kvalifikacijos pedagogų komandai. Didelį įspūdį paliko dėstytojų profesionalus ir kartu šiltas gebėjimas paaiškinti kaip kameriniam ansambliui atlikti iškiliausių praeities epochų kompozitorių kūrinius, lavinti ansamblio pojūtį, išgirsti vienam kitą, bendradarbiauti. Nors klasikinės muzikos repertuaras nelengvas, individualios dėstytojų pamokos, dalyvavimas kameriniame ansamblyje ir orkestre   skatino   patikėti savo jėgomis, ir per trumpą laiką paruošti naujus kūrinius. Žinių ir išmoktų pamokų įrodymas - kursus vainikavęs nepaprasto grožio, abejingų nepalikęs, koncertas.

Ne mažiau svarbu tai,  kad kursai buvo turiningas ir prasmingas atostogų laikas. Vaikai  ne tik drauge muzikavo bet ir bendravo su bendraamžiais,  susirado naujų draugų. Nepaprastai smagu buvo gyventi pačiame Kauno senamiesčio centre – Rotušės aikštėje. Gyvenimo sąlygos, maitinimas buvo puikūs.

Mes įgijome naujų žinių, išbandėme save kameriniame ansamblyje,  ir susitikome bendraminčių. Nuoširdus ačiū organizatoriams be kurių šių patirčių nebūtų.“

 

Danielė Paužaitė, Kėdainių muzikos mokykla, 9 kl. „Tai buvo labai puiki patirtis mano muzikos kelyje. Grojimas ansambliuose-gera treniruotė, kuomet mokėmės išgirsti vieni kitus, ansambliškai išklausyti bei išgyventi muziką. Ir ryžto prireikė visai nemažai. Turėjome ir kitokio pobūdžio užsiėmimų, kurių metu dalyvavome vakaronėje ir protmūšyje apie muziką bei klausėmės mokytojų paruošto koncerto. Įgijome neįkanojamos, muzikanto kelyje labai reikalingos patirties.

Lukrecija Kalinauskaitė - Marijampolės  meno mokykla, 9 kl.„Jau antri metai džiaugiuosi, turėdama galimybę dalyvauti J.Naujalio kamerinės muzikos kursuose Kaune. Kursuose man labai patinka, nes čia yra galimybė susipažinti su nuostabiais dėstytojais, gauti naujų žinių ir dar labaiu pažinti muziką. Labai džiaugiuosi, kad yra mokytojų, kurie imasi organizuoti tokius kursus. Šios kelios dienos buvo kupinos naujų pažinčių, pojūčių, žinių ir prabėgo labai greitai. Manau, kad visi dalyviai grįžo kupini naujų idėjų ir įspūdžių."

Marija Vaitkutė – Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazija, IIa kl. "Pagalvojus apie kursus, suvoki, kad per tą „nepilną atostogų savaitę pasisėmei daug to, ko dažniausiai nepatiri per atostogas- įkvėpimą groti, supratimą apie muziką, o kartu poilsį su  muzika ir nuostabiais dėstytojais šalia. Tai nepalyginama su neatliktais namų darbais... Penkias dienas, grodami kamerinę muziką, praleidome lyg poilsio oazėje. Net mokykla pavirto visai kita - stebuklinga erdve, pripildyta nuostabių džiaugsmo akimirkų, ansamblinės muzikos garsų ir dėstytojų buvimo drauge pojūčio. Juk jų dėka mes tiek visko daug patyrėme. Norėtųsi, kad kursai būtų ne tik dažnesni, bet, žinoma, ir ilgesni, kad pavyktų ilgiau pabūti toje gerų emocijų, šypsenų ir kamerinės muzikos sklandančioje erdvėje!"