Su nepaprastai spalvingais paskutiniais medžių lapais, įgavęs artėjančios žiemos siurprizų žavesio, įsiveržė į Juozo Naujalio muzikos gimnazijos koncertų salę 20-asis ARCO festivalis-konkursas.  Stygininkų festivalis-konkursas ARCO - vienas iš ilgiausiai vykstančių muzikinių projektų ne tik Juozo Naujalio muzikos gimnazijoje, bet ir Lietuvoje. Projekto sumanytoja  ir organizatorė – smuiko mokytoja Laimutė Bliujienė jau dvidešimtą kartą iš visos Lietuvos muzikos ir meno mokyklų sukviečia styginiais instrumentais grojančius vaikus. Jai talkina smuiko mokytojos Akvilė Brazauskienė ir Karolina Palekauskienė.

         XX ARCO festivalis daug kuo skiriasi nuo pirmųjų festivalių. Užaugo jau kelios kartos atlikėjų, kurių namuose puikuojasi festivalio diplomai, atminimo dovanos. Vis daugiau mokyklų jungiasi prie festivalio senbuvių, kurie mūsų koncertų salėje jaučiasi ypač jaukiai. Matome ir jaunų pedagogų, kurių mokiniai džiugina savo meistriškumu festivalio klausytojus. ARCO festivalio populiarumas stulbina ir didžiausius skeptikus. Dalyvių geografija plečiasi: Kauno Vyturio gimnazija, Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazija, Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokykla, Marijampolės meno mokykla, Vilkaviškio vyskupijos krikščioniškojo kultūros centro meno mokykla, Raseinių meno mokykla, Kauno sakralinės muzikos mokykla, Elektrėnų meno mokykla, Alytaus muzikos mokykla, Kauno Aleksandro Kačanausko muzikos mokykla, Kaišiadorių meno mokykla, Kauno sakralinės muzikos mokykla. Šiame jubiliejiniame festivalyje dalyvauja 20 muzikos mokyklų. 40 muzikos mokyklų pedagogų festivaliui paruošė 122 moksleivius . 35 koncertmeisteriai turėjo galimybę padėti parodyti savo auklėtinių gebėjimus didžiojoje Juozo Naujalio koncertų salės scenoje.

          Šiais metais buvo apklausti pedagogai ir atlikėjai. Savo nuomonę apie šį festivalį išsakė paruoštose anketose. Į klausimą, kodėl pasirinkote šį festivalį atsakymai gana įvairūs. Vienas originalesnių: „smagu pasirodyti scenoje, nors žinome, kad nesame geriausi“, „čia puiki atmosfera“, „laukiame rezultatų pagarsinimo“. Visada įdomu sužinoti, kas geriausiai pasirodė. O jeigu pasisekė pačiam, tai ir mūsų vardai bus įrašyti į festivalio metraštį.

          Kai kurie mokytojai šiame festivalyje dalyvauja jau septintą, devintą, keturioliktą, septynioliktą, devynioliktą kartą.

          Jau septintus metus įsteigtas prizas labiausiai ARCO festivaliuose nusipelniusiam muzikos pedagogui. Į klausimą apie įsteigtą Vlado Varčiko, smuiko pedagogo-eksperto prizą mokytojui už puikius mokinių pasiekimus ir kūrybinę veiklą atsakymai: „puiku“, „džiugina“, „būtina žinoti, kokie pedagogai-smuikininkai dirbo“. Vladas Varčikas sakydavo: ,,Jeigu širdies atverti negali, į sceną geriau neik, nes ten meluosi. Vietoj to, kad dovanotum – apiplėši“. Mokytojas visur ir visada pasisakydavo už muzikuojančią Lietuvą. Šis ARCO  festivalis yra puikus maestro žodžių patvirtinimas.

Prieš metus gimnazijos mažojoje salėje buvo atidengta memorialinė lenta Vladui Varčikui mokytojui, pedagogui-ekspertui, Pasaulio tautų teisuoliui atminti. Nemažai dalyvių fotografuojasi, tuo dar labiau įprasmindami muzikos pedagogo darbo svarbą ir vaidmenį besiformuojančios asmenybės gyvenime.

          Festivalio dalyvius pasveikino, palinkėjo sėkmės, gerų įspūdžių ir puikios nuotaikos Juozo Naujalio  muzikos gimnazijos direktorius Raimundas Simanavičius.

          Jaunųjų muzikantų pasirodymą įdėmiai stebėjo vertinimo komisija, kurios sprendimu ir išdalinti pagrindiniai  XX ARCO festivalio diplomai, apdovanojimai Alytaus, Utenos, Raseinių, Vievio,  Tauragės, Vilkaviškio, Marijampolės, Jonavos, Panevėžio meno ir muzikos mokyklų auklėtiniams. Gausus kauniečių stygininkų būrys: Kauno Sakralinės muzikos mokyklos stygininkai, Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazijos muzikantai, Kauno 1-osios muzikos mokyklos smuikininkai, A. Kačanausko muzikos mokyklos smuikininkų būrys. Kauno Suzuki pradinės mokyklos mažųjų stygininkų būrys pats gausiausias. Temperamentingu Libertango Piazzolla konkursinę festivalio dalį užbaigė Vilniaus Suzuki Metodo centro styginių ansamblis.

          Jubiliejinio XX ARCO  konkurso-festivalio  apdovanojimas  už puikius pasiekimus ir kūrybinę veiklą, ugdant jaunuosius muzikantus vienbalsiai komisijos paskirtas Kristinai Katavičiūtei, Kauno 1-os muzikos mokyklos  mokytojai. Už kūrybišką požiūrį į mokytojo profesiją ir neišsenkantį pozityvumą, ugdant jaunuosius muzikantus Ramunė Jarocka (Varčikaitė) Vlado Varčiko diplomą skyrė  Suzukio pradinės mokyklos smuiko klasės mokytojai Aušrai Simanavičienei.  

          Didžiulį darbą atlikusi konkurso-festivalio komisija puikiai atliko savo darbą, apdovanodama visus dalyvius atminimo diplomais ir dovanėlėmis. Didžiulės sėkmės festivaliui ARCO ir jį organizavusiems pedagogams linkėjo besiskirstantys dalyviai. Iki kito susitikimo -  mojavo pro autobusų langus mažos rankutės.

 

Ramunė Jarocka (Varčikaitė)

2019-11-25